Vishay/Dale RNC60H88R7BSB14
RNC60H88R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H88R7BSB14
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H88R7BSB14.pdf
Availability of RNC60H88R7BSB14
QUANTITY
RNC60H88R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H88R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H88R7BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H88R7BSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H88R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H88R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H88R7BSB14
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 5SIP datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 4SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf