Vishay/Dale RNC60H88R7BSRE6
RNC60H88R7BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H88R7BSRE6
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H88R7BSRE6.pdf
Availability of RNC60H88R7BSRE6
QUANTITY
RNC60H88R7BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H88R7BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H88R7BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H88R7BSRE6
Related LinksRNC60H8, RNC60H88R7BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H88R7BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H88R7BSRE6
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf