Vishay/Dale RNC60H8980DSRE6
RNC60H8980DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8980DSRE6
Brief Description
RES 898 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8980DSRE6.pdf
Availability of RNC60H8980DSRE6
QUANTITY
RNC60H8980DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8980DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H8980DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)898
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8980DSRE6
Related LinksRNC60H8, RNC60H8980DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8980DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H8980DSRE6
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 40A SOT-227 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 6.7NS 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END MALE 5POS 3' datasheet.pdf
7 SIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf