Vishay/Dale RNC60H8981DSB14
RNC60H8981DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8981DSB14
Brief Description
RES 8.98K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8981DSB14.pdf
Availability of RNC60H8981DSB14
QUANTITY
RNC60H8981DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8981DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8981DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8981DSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8981DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8981DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H8981DSB14
IC DUAL 4BIT BINRY COUNTR 14SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 45DEG 6POS 3.5MM datasheet.pdf
IC RCVR 315/433MHZ ASK 28TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 10MM datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf