Vishay/Dale RNC60H8982BSB14
RNC60H8982BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8982BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 89.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8982BSB14.pdf
Availability of RNC60H8982BSB14
QUANTITY
RNC60H8982BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8982BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8982BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)89.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8982BSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8982BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8982BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H8982BSB14
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 45A 1800V FO-T-A datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight 16-QFN (4x4) datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 50POS T/H KEY datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR BOX datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf