Vishay/Dale RNC60H9092BRBSL
RNC60H9092BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H9092BRBSL
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H9092BRBSL.pdf
Availability of RNC60H9092BRBSL
QUANTITY
RNC60H9092BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H9092BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H9092BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H9092BRBSL
Related LinksRNC60H9, RNC60H9092BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H9092BRBSL Details Description
Related parts for RNC60H9092BRBSL
IC DUAL1:4 FET MUX/DEMUX 16TVSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC GYROSCOPE YAW RATE 32CBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BLU SHLD 100' datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 1W datasheet.pdf
MICRO 51 F 18" YEL datasheet.pdf
CONN DSUB 62POS H.D F R/A M3 datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf