Vishay/Dale RNC60H9093FPRE6
RNC60H9093FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H9093FPRE6
Brief Description
RES 909K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H9093FPRE6.pdf
Availability of RNC60H9093FPRE6
QUANTITY
RNC60H9093FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H9093FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H9093FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H9093FPRE6
Related LinksRNC60H9, RNC60H9093FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H9093FPRE6 Details Description
Related parts for RNC60H9093FPRE6
RES SMD 43K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 110V 23A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH PG-LQFP-144 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf