Vishay/Dale RNC60H9533FSRE6
RNC60H9533FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H9533FSRE6
Brief Description
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H9533FSRE6.pdf
Availability of RNC60H9533FSRE6
QUANTITY
RNC60H9533FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H9533FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H9533FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H9533FSRE6
Related LinksRNC60H9, RNC60H9533FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H9533FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H9533FSRE6
CAP FILM 0.12UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .125 DIP 72POS datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 18 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IDC SOCKET 24POS W/O STR GOLD datasheet.pdf