Vishay/Dale RNC60H9881DSB14
RNC60H9881DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H9881DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.88K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H9881DSB14.pdf
Availability of RNC60H9881DSB14
QUANTITY
RNC60H9881DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H9881DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H9881DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.88k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H9881DSB14
Related LinksRNC60H9, RNC60H9881DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H9881DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H9881DSB14
IDC CABLE- AKN50A/ AE50M / APK50 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 43POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MICRO 21C S 8" RBW JACKP NI datasheet.pdf