Vishay/Dale RNC60J1010BSRE6
RNC60J1010BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1010BSRE6
Brief Description
RES 101 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1010BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1010BSRE6
QUANTITY
RNC60J1010BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1010BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1010BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1010BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1010BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1010BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1010BSRE6
BIT PHILLIPS SZ2 5.91" datasheet.pdf
IC FPGA 558 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO LNG HNG L datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf