Vishay/Dale RNC60J1013BSB14
RNC60J1013BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1013BSB14
Brief Description
RES 101K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1013BSB14.pdf
Availability of RNC60J1013BSB14
QUANTITY
RNC60J1013BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1013BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1013BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1013BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1013BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1013BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1013BSB14
MOSFET N-CH 30V 2A TSMT6 datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NEO 10.16MM HI-PWR 60A S91 STY05 datasheet.pdf
KIT EZRADIO TEST CARD SI4461 TRX datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 16.6MA 605 OHM TH datasheet.pdf
JQ RELAY 1 FORM C 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf