Vishay/Dale RNC60J1050BSR36
RNC60J1050BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1050BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 105 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1050BSR36.pdf
Availability of RNC60J1050BSR36
QUANTITY
RNC60J1050BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1050BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60J1050BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1050BSR36
Related LinksRNC60J1, RNC60J1050BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1050BSR36 Details Description
Related parts for RNC60J1050BSR36
CONN PC PIN CIRC 0.024DIA GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 68.04VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 2M PREWIRED MOD datasheet.pdf
IC REG OVP W/LATCHOFF 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 230MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf