Vishay/Dale RNC60J1053BSRE6
RNC60J1053BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1053BSRE6
Brief Description
RES 105K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1053BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1053BSRE6
QUANTITY
RNC60J1053BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1053BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1053BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1053BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1053BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1053BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1053BSRE6
LED 5MM RA FAULT-IND RED PC MNT datasheet.pdf
CONN PWR JACK 1.3X3.8MM datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 42.5A 480V .250"QC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 178 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONT PIN CRIMP 14AWG SILVR 4.0MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 70POS datasheet.pdf