Vishay/Dale RNC60J1053FSRE6
RNC60J1053FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1053FSRE6
Brief Description
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1053FSRE6.pdf
Availability of RNC60J1053FSRE6
QUANTITY
RNC60J1053FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1053FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1053FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1053FSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1053FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1053FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1053FSRE6
CAP CER 7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC AUDIO STER 24BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf