Vishay/Dale RNC60J1110BSRE6
RNC60J1110BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1110BSRE6
Brief Description
RES 111 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1110BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1110BSRE6
QUANTITY
RNC60J1110BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1110BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1110BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1110BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1110BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1110BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1110BSRE6
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
22P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
BLOCK SPADE AVIKRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.25A AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf