Vishay/Dale RNC60J1112BSB14
RNC60J1112BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1112BSB14
Brief Description
RES 11.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1112BSB14.pdf
Availability of RNC60J1112BSB14
QUANTITY
RNC60J1112BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1112BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1112BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1112BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1112BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1112BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1112BSB14
IC INVERTER GATE SGL LP SOT665 datasheet.pdf
CONN RING TERM 8AWG #10 CRIMP datasheet.pdf
SWITCH CONTACT BLOCK SNAP SPDT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 0.28'' 3DIGIT YLW 5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OPTOISO PHOTOCELL OPTOCOUPLER datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
LED XLAMP XT-E 4500K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf