Vishay/Dale RNC60J1142BSB14
RNC60J1142BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1142BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1142BSB14.pdf
Availability of RNC60J1142BSB14
QUANTITY
RNC60J1142BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1142BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1142BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1142BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1142BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1142BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1142BSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 175A DO205 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHT/VIO 100' datasheet.pdf
FLYBACK TRANSFORMER WE-FB LT8300 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf