Vishay/Dale RNC60J1152FSRE6
RNC60J1152FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1152FSRE6
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1152FSRE6.pdf
Availability of RNC60J1152FSRE6
QUANTITY
RNC60J1152FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1152FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1152FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1152FSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1152FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1152FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1152FSRE6
MOSFET N-CH 100V 1A 4-DIP datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 60A 480VAC 170VDC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V EMD3 datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf