Vishay/Dale RNC60J1171BSB14
RNC60J1171BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1171BSB14
Brief Description
RES 1.17K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1171BSB14.pdf
Availability of RNC60J1171BSB14
QUANTITY
RNC60J1171BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1171BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1171BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1171BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1171BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1171BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1171BSB14
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 210MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 16POS .156 30AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 328K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf