Vishay/Dale RNC60J1181FSB14
RNC60J1181FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1181FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1181FSB14.pdf
Availability of RNC60J1181FSB14
QUANTITY
RNC60J1181FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1181FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1181FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1181FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1181FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1181FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1181FSB14
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FIXED IND 7UH 4.55A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 5V 16MZ OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 2K 20DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 500V 5A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 0.6A 20TSSOP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16KX9 10NS 64QFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 12V datasheet.pdf
PLUG-IN MODULE FOR MOUNTING datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 6W datasheet.pdf