Vishay/Dale RNC60J1182BSRE6
RNC60J1182BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1182BSRE6
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1182BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1182BSRE6
QUANTITY
RNC60J1182BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1182BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1182BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1182BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1182BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1182BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1182BSRE6
IC 2.93V LOW CURRENT MONSOT-23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2K OHM 0606 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
SWIT PLUNGER SPDT 15A THRD INSRT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf