Vishay/Dale RNC60J1184BSB14
RNC60J1184BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1184BSB14
Brief Description
RES 1.18M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1184BSB14.pdf
Availability of RNC60J1184BSB14
QUANTITY
RNC60J1184BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1184BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1184BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1184BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1184BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1184BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1184BSB14
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC WIRELESS AUDIO LINK UCSP5OL3 datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4B 16SO datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.7V SOP4 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 8COL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.5KV 6CH I2C 24BGA datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 90POS .050 SMD datasheet.pdf