Vishay/Dale RNC60J1211BSB14
RNC60J1211BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1211BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1211BSB14.pdf
Availability of RNC60J1211BSB14
QUANTITY
RNC60J1211BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1211BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1211BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1211BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1211BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1211BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1211BSB14
TERM SOLDER TURRET .187" .156"L datasheet.pdf
FUSE CERM 5A 250VAC 150VDC 5X20 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 133MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf