Vishay/Dale RNC60J1242FSB14
RNC60J1242FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1242FSB14
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1242FSB14.pdf
Availability of RNC60J1242FSB14
QUANTITY
RNC60J1242FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1242FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1242FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1242FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1242FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1242FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1242FSB14
HEATSINK TO-220 VERT/HORZ BLK datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
8 WAY MALE CONN 2 ROW datasheet.pdf
MICRO 21 F 3" YEL JACKS LP datasheet.pdf