Vishay/Dale RNC60J1243BSB14
RNC60J1243BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1243BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1243BSB14.pdf
Availability of RNC60J1243BSB14
QUANTITY
RNC60J1243BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1243BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1243BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1243BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1243BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1243BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1243BSB14
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE datasheet.pdf
SWITCH KNOB DIAMOND 0.98" W/SPIN datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 15POS datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 1.27MM T/H datasheet.pdf