Vishay/Dale RNC60J1294BSB14
RNC60J1294BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1294BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.29M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1294BSB14.pdf
Availability of RNC60J1294BSB14
QUANTITY
RNC60J1294BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1294BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1294BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.29M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1294BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1294BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1294BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1294BSB14
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
RAM STIFFENER REMOVAL TOOL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf