Vishay/Dale RNC60J1301BSB14
RNC60J1301BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1301BSB14
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1301BSB14.pdf
Availability of RNC60J1301BSB14
QUANTITY
RNC60J1301BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1301BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1301BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1301BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1301BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1301BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1301BSB14
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220FN datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .070DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
LED AMBER 500MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf