Vishay/Dale RNC60J1331BSB14
RNC60J1331BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1331BSB14
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1331BSB14.pdf
Availability of RNC60J1331BSB14
QUANTITY
RNC60J1331BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1331BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1331BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1331BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1331BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1331BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1331BSB14
CONN HEADER MALE 64POS R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED YLW-GRN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf