Vishay/Dale RNC60J1332FSRE6
RNC60J1332FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1332FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1332FSRE6.pdf
Availability of RNC60J1332FSRE6
QUANTITY
RNC60J1332FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1332FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1332FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1332FSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1332FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1332FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1332FSRE6
CAP CER 47PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES WIREWOUND 270 OHM 3W datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ARRAY 10PF 200V NP0 0612 datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BOX II ASSY 2 ROW 60 POS datasheet.pdf