Vishay/Dale RNC60J1373FSB14
RNC60J1373FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1373FSB14
Brief Description
RES 137K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1373FSB14.pdf
Availability of RNC60J1373FSB14
QUANTITY
RNC60J1373FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1373FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1373FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1373FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1373FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1373FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1373FSB14
RES SMD 196 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 1000V BLACK 100' datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 50V datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf