Vishay/Dale RNC60J1384BSB14
RNC60J1384BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1384BSB14
Brief Description
RES 1.38M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1384BSB14.pdf
Availability of RNC60J1384BSB14
QUANTITY
RNC60J1384BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1384BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1384BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.38M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1384BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1384BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1384BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1384BSB14
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 60A DO203AB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SMB JACK RECEPTACLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 332K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LOCKING KEY/PRESS COVER datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf