Vishay/Dale RNC60J1401BSRE6
RNC60J1401BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1401BSRE6
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1401BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1401BSRE6
QUANTITY
RNC60J1401BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1401BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1401BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1401BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1401BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1401BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1401BSRE6
BUZZER PIEZO 2KHZ 14MM PC MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT SLD 200V datasheet.pdf
OSC MEMS 125.061MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CONN GROUNDING CROSS datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf