Vishay/Dale RNC60J1432FSB14
RNC60J1432FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1432FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1432FSB14.pdf
Availability of RNC60J1432FSB14
QUANTITY
RNC60J1432FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1432FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1432FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1432FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1432FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1432FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1432FSB14
CAP CER 11PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A 8SOPWR datasheet.pdf
CONN FFC VERT 37POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 251MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 100UF 4V X7U 1206 datasheet.pdf