Vishay/Dale RNC60J1471BSB14
RNC60J1471BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1471BSB14
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1471BSB14.pdf
Availability of RNC60J1471BSB14
QUANTITY
RNC60J1471BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1471BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1471BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1471BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1471BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1471BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1471BSB14
CAP ALUM 100UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 45A TO220SM datasheet.pdf
IC MMIC ATTENUATOR 5-30GHZ 8SMD datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
2X14P MOD II SHROUDED HEADER, ST datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf