Vishay/Dale RNC60J1472BSRE6
RNC60J1472BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1472BSRE6
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1472BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1472BSRE6
QUANTITY
RNC60J1472BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1472BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1472BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1472BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1472BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1472BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1472BSRE6
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 144POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE A 25POS datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM ROUND datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
F39-HJ1495 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf