Vishay/Dale RNC60J1501BSB14
RNC60J1501BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1501BSB14
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1501BSB14.pdf
Availability of RNC60J1501BSB14
QUANTITY
RNC60J1501BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1501BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1501BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1501BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1501BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1501BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1501BSB14
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 200K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PWR PIN 8AWG SLD CUP datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
NTC 220KOHM 5% 4250K 1% datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf