Vishay/Dale RNC60J1503BSB14
RNC60J1503BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1503BSB14
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1503BSB14.pdf
Availability of RNC60J1503BSB14
QUANTITY
RNC60J1503BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1503BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1503BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1503BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1503BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1503BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1503BSB14
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 3MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PWR MOSFET 8SMD CC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR YLW datasheet.pdf
RES 0.287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf