Vishay/Dale RNC60J1504DSB14
RNC60J1504DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1504DSB14
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1504DSB14.pdf
Availability of RNC60J1504DSB14
QUANTITY
RNC60J1504DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1504DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1504DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1504DSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1504DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1504DSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1504DSB14
Crystal 24.5760MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 80MHZ 16SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 50' datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
47UF 385V 18X38MM 85C 15000H datasheet.pdf