Vishay/Dale RNC60J1581BSRE6
RNC60J1581BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1581BSRE6
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1581BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1581BSRE6
QUANTITY
RNC60J1581BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1581BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1581BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1581BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1581BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1581BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1581BSRE6
DIODE GEN PURP 800V 20A D2PAK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 15ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf