Vishay/Dale RNC60J15R8FSB14
RNC60J15R8FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J15R8FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.8 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J15R8FSB14.pdf
Availability of RNC60J15R8FSB14
QUANTITY
RNC60J15R8FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J15R8FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J15R8FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J15R8FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J15R8FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J15R8FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J15R8FSB14
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC BATT PROTECTION 1CELL SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 69 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf