Vishay/Dale RNC60J1622BRB14
RNC60J1622BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1622BRB14
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1622BRB14.pdf
Availability of RNC60J1622BRB14
QUANTITY
RNC60J1622BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1622BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1622BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1622BRB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1622BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1622BRB14 Details Description
Related parts for RNC60J1622BRB14
CONN ZIG-ZAG 28POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH PB FLUSH ROUND BLK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RP-SMA PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SINGLE ACCESS BASE datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf