Vishay/Dale RNC60J1622BSR36
RNC60J1622BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1622BSR36
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1622BSR36.pdf
Availability of RNC60J1622BSR36
QUANTITY
RNC60J1622BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1622BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60J1622BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1622BSR36
Related LinksRNC60J1, RNC60J1622BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1622BSR36 Details Description
Related parts for RNC60J1622BSR36
BATTERY PACK NIMH 4.8V 650MAH datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Board Edge, Cutout datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE GLAND METAL PG21 13-18MM datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-TX/FX-M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf