Vishay/Dale RNC60J1622FSB14
RNC60J1622FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1622FSB14
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1622FSB14.pdf
Availability of RNC60J1622FSB14
QUANTITY
RNC60J1622FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1622FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1622FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1622FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1622FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1622FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1622FSB14
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC COMP W/REF LP SINGLE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 32K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf