Vishay/Dale RNC60J1760BSB14
RNC60J1760BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1760BSB14
Brief Description
RES 176 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1760BSB14.pdf
Availability of RNC60J1760BSB14
QUANTITY
RNC60J1760BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1760BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1760BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)176
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1760BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1760BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1760BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1760BSB14
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight TSOT-23-6 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 14SO datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V 20% BX 1812 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 90V SMBG datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf