Vishay/Dale RNC60J1762BSB14
RNC60J1762BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1762BSB14
Brief Description
RES 17.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1762BSB14.pdf
Availability of RNC60J1762BSB14
QUANTITY
RNC60J1762BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1762BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1762BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1762BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1762BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1762BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1762BSB14
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 80M 64-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP ADJ 50MA 10DFN datasheet.pdf