Vishay/Dale RNC60J1782BSB14
RNC60J1782BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1782BSB14
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1782BSB14.pdf
Availability of RNC60J1782BSB14
QUANTITY
RNC60J1782BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1782BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1782BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1782BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1782BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1782BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1782BSB14
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 300MA 130 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 33MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf