Vishay/Dale RNC60J1800DSB14
RNC60J1800DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1800DSB14
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1800DSB14.pdf
Availability of RNC60J1800DSB14
QUANTITY
RNC60J1800DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1800DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1800DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1800DSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1800DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1800DSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1800DSB14
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 2512 datasheet.pdf