Vishay/Dale RNC60J1820BSB14
RNC60J1820BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1820BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1820BSB14.pdf
Availability of RNC60J1820BSB14
QUANTITY
RNC60J1820BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1820BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1820BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1820BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1820BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1820BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1820BSB14
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE DRIVER VR11.1/AMD 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HEAT SINK QSFP+ datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
MINIFITJRPLG FREEHNG /DR 4POS datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 60A TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A datasheet.pdf