Vishay/Dale RNC60J1823BSRE6
RNC60J1823BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1823BSRE6
Brief Description
RES 182K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1823BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1823BSRE6
QUANTITY
RNC60J1823BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1823BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1823BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1823BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1823BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1823BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1823BSRE6
OSC VCTCXO 13.000MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
FILTER LINE 0.2MH 1.6A HORIZONTL datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM60H/MC60M/MDM60H datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
RJI KABEL 4XAWG22/7 PCRAPP/DSUB datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 74.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf