Vishay/Dale RNC60J1824FSB14
RNC60J1824FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1824FSB14
Brief Description
RES 1.82M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1824FSB14.pdf
Availability of RNC60J1824FSB14
QUANTITY
RNC60J1824FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1824FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1824FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1824FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1824FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1824FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1824FSB14
CONN PIN CRIMP 30AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 121KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCO 2060-2300MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 800V 15A BU datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 22POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf